Останнім часом з’являється багато оголошень та пропозицій, зокрема в Інтернеті, щодо швидкого та легкого заробітку. Такій спокусі заробити гроші піддаються не лише підлітки, а й доросле населення. Умови життя іноді змушують людей погоджуватися на подібні пропозиції, не замислюючись про наслідки. На жаль, за такими пропозиціями часто приховується використання безоплатної праці або вербування. Такі дії мають прояв сучасної форми рабства, а саме торгівлі людьми.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про протидію торгівлі людьми», торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.
На сьогодні існує чимало різних форм експлуатації людей. Одна з них – примусова праця. Примусова праця — це ситуація, в якій жертви змушені працювати проти власної волі, під загрозою насильства або інших форм покарання, їхня свобода обмежена, на них здійснюється тиск. Випадки примусової праці трапляються під час роботи домашньою прислугою, в сільському господарстві, виснажливої праці на заводах, в громадському харчуванні та в інших сферах послуг, а також у вигляді жебрацтва.
Відповідальність за злочинні дії з приводу примусової праці передбачено статтею 149 Кримінального кодексу України. Однією з найпоширеніших форм трудової експлуатації є використання безоплатної праці, зокрема, на умовах випробувального терміну або стажування, невиплата заробітної плати за виконану роботу.
Особливо вразливими є такі категорії населення як вимушені переселенці, неповнолітні особи чи малозабезпечені громадяни, які можуть потрапити в ситуацію торгівлі людьми мимоволі.
Втрата роботи, вимушене переміщення через бойові дії, руйнування житла, втрата майна породжують ризики потрапляння в ситуації експлуатації та/або рабства. За подібних обставин людина здатна погодитися на улесливі умови вербувальника такі як: легальне працевлаштування, неважку та високооплачувану роботу, комфортні умови проживання, оформлення проїзних документів коштом роботодавця тощо.
Але за цим може приховуватися обман, погрози, насильство, шантаж, боргові зобов’язання тощо. В подібних ситуаціях варто пам’ятати про наступне:
– триматися по двоє або троє;
– не сідати до автомобілів поодинці, записувати номерні знаки авто, в яке сідаєте;
– в жодному разі не віддавати свої документи;
– зробити копії важливих документів і надіслати їх на свою електронну пошту;
– довіряти свої документи лише працівникам прикордонної служби та поліції;
– не погоджуватися на неофіційну роботу;
– повідомляти рідним докладну інформацію про місце свого перебування та про подробиці щодо роботи;
– у підозрілих ситуаціях звертатися до поліції або прикордонників.
Кожний постраждалий має право на допомогу!
Якщо маєте сумніви щодо запропонованої роботи або стали жертвою примусової праці, якщо у Вас вилучили особисті документи, примусили до незаконних дій – ЗВЕРТАЙТЕСЬ ЗА БЕЗКОШТОВНОЮ КОНСУЛЬТАЦІЄЮ за телефонами:
національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів:
0 800 505 501 або 527 (безкоштовно з номерів мобільних операторів України),
урядова лінія з протидії торгівлі людьми: 15-47,
Національна поліція України: 102,
Департамент міграційної поліції Національної поліції України: (098)4810345/(098)4810345,
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: 0 800 501 720.
|