|
Рада Каландія: «Ромська жінка не повинна соромитися свого походження» Вона переїхала з Донеччини на Закарпаття через повномасштабне вторгнення. Нове місто, нові люди, інша культура – незмінний лише набутий досвід і віра в те, що навіть у новій громаді можна творити зміни. Рада Каландія – голова громадської організації «Циганське національне товариство “Ромен” у Донецькій області», учасниця Коаліції «1325 Донеччина» з перших днів її створення. Вона бореться зі стереотипами, які досі призводять до дискримінації та знецінення жінок і дівчат ромської спільноти. За цей внесок у реалізацію порядку денного «Жінки, мир, безпека» Коаліція відзначила Раду Каландію званням Чемпіонки 1325. «Я отримала підтримку від своєї Донеччини, від Коаліції 1325. Коли ти бачиш, що ти не одна, що поруч такі ж сильні жінки, які борються та руйнують стереотипи, – це дає силу рухатись далі», – говорить Рада Каландія. У Мукачеві Рада спершу працювала адміністраторкою прихистку для переселенців. Але дуже швидко побачила інше – невидиме для багатьох місцевих – життя ромських жінок. «Ромська громада велика – близько 12 тисяч людей. А от можливостей для жінок і дівчат обмаль. Більшість з них не мають навіть базових документів. А без них немає доступу ні до медицини, ні до освіти, ні до соціальних виплат. Зареєструвати народження дитини – і то проблема». Ромським жінкам і дівчатам, які опинилися в складних життєвих обставинах, потрібна була допомога. Для цього Рада Каландія ініціювала створення в Мукачеві кризового центру підтримки ромських жінок. У минулому році ця ідея знайшла підтримку в конкурсі малих грантів проєкту «Амбасадорки мирних змін», який реалізує ГО SMARTA за технічної підтримки ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF). У кризовому центрі ромки отримують юридичні консультації, інформаційну підтримку та медіаційний супровід. Долучаються до просвітницьких сесій про права жінок і відвідують курси з вивчення української мови.
«Тепер у нас є власний простір безпеки, – говорить Рада Каландія. – Ми вчимо жінок не боятися говорити про себе. Ромська жінка має право бути почутою. Вона не повинна соромитися свого походження. А ще ми перестали мовчати про насильство. Раніше ми про це не говорили, але тепер мусимо. Це не в наших традиціях. Я не можу голосно сказати, що жінки вже почуваються в безпеці. Але тепер вони знають, що можуть розраховувати на допомогу». А от про що Рада горить упевнено, так це про жіночу солідарність. З появою в Мукачеві кризового центру ромки – як місцеві, так і ті, хто приїхали на Закарпаття з Донеччини – почали об’єднуватися, обмінюватися традиціями та життєвим досвідом. Це і є зміни, яких громаді не вистачало. «Дівчата з Донеччини і Закарпаття дуже різні. Нехай не одразу, а поступово, але вони почали підтримувати одна одну, спілкуватися поза зустрічами, почали звертатися до державних установ по допомогу і ставити питання владі, – тішиться Рада. – А коли жінка відчуває себе впевнено і комфортно в середовищі, яке її оточує, вона вже в безпеці».
Історія Ради Каландії прозвучала в другому епізоді подкасту «Чемпіонки 1325». Послухати повну розмову можна на ютуб-каналі SMARTA. https://youtu.be/ARAydgXxp2A?si=HPi4ZoTbpcVu4HvB
Матеріали створені за підтримки урядів Британії, Нідерландів та Канади і за сприяння Урядова уповноважена з ґендерної політики Катерина Левченко та Український Жіночий Фонд / Ukrainian Women's Fund. #Нам_Потрібен_ОПД #1325_зміцнює_країну #ЖМБ_Україна #WPS_Ukraine
|